31 Mart 2012 Cumartesi

EVDE BARBİE YAŞ PASTA YAPIMI

Zeynep'in kuzenleri ile ard arda günlerde doğdukları için doğum gününü yapacağımız güne bugün karar verdik yarın da yapacağız. Her şey jet hızıyla oluyor. Son anda tarihini ayarladığımız için kuzenleri dışında kimseyi davet edemedik sevdiklerimiz, zeynep'in arkadaşlarından af diliyoruz.
Yaptığım ilk süslü pastam. Yapımını az önce bitirdim ama ben de bittim şeker hamuru yapmak gerçekten çookk zormuş bilmeden başıma büyük iş almışım. Pastayı yapmak 10 dk süslemek 2 saatimi aldı. Bu acemiliğime denk geldi. Yapmadan önce bilmiyordum zorluğunu tabi ama zeynep'in mutluluğu bütün yorgunluğumu aldı.
Beyazın kıvamını tutturamadım bekletmek gerekiyordu ama vaktimiz olmadığından 3 saat bekletebildim. Yarına yetişmesi gerekiyordu ben yapımına öğlen başladım acele oldu aslında arkadaşım hobiriks Merve'ye yaptıracaktım kendisi harika pastalar yapıyor bir günde zor olurdu yetiştirmesi onu da zorlamak istemediğimden başımın çaresine baktım.

MAVİ KAPAKLAR BİRİKTİRELİM

Tane tane kapak toplayalım, adım adım engelleri aşalım projesine katkıda bulunalım. Sadece yapmanız gereken kapakları çöpe atmak yerine bir yerde biriktirmek. Sadece mavi kapaklar değil her renk plastik kapaklar hatta diş macunu, deterjan kapağını bile biriktirin. Bir çok okul; öğrencilerinden destek alarak 250 kğ olunca birer tekerlekli sandalye almış durumda. Son katılım tarihi 2012 sonu olup sürekliliği desteklere bağlıdır.

30 Mart 2012 Cuma

PRATİK SÜTLÜ KEK


Bizim evde haftada bir gün kek yapılıyor. Zeynep yemekten çok yapmasını seviyor öyle ki malzemeleri ezberlemiş hepsini kendisi çıkarıyor.
Bu keki yeni keşvettim yumuşak ve kıvamlı oluyor ıslak kekten farkı yumurta kokusu olmuyor. Denemek isterseniz diye tarif yazıyorum. 10dk yapılışı 20dk pişirmesi sürüyor yarım saatte hazırlanıyor.

Malzemeler
2 yumurta
1 su bard. şeker
1 su bard. yağ,
2 su bard. süt
2 pk kabartma tozu
1 pk vanilya
aldığı kadar un
ceviz veya fındık
kakao

28 Mart 2012 Çarşamba

4-5 YAŞ ÇOCUKLA YAPILABİLECEK AKTİVİTELERBahar geldi. Hafta sonu hava güzelken doğa yürüyüşü yaptık. Bu küçük gezintiden çok büyük dersler çıkardım kemdimce .
Çocukların keşvetmeye ne kadar aç olduklarını gördüm ilginç bir çiçek görünce veya topraktan çıkan solucanı izlerken yaşadığı heyecanında  onun dünyayı tanımaya başladığını ve ona haksızlık yaptığımızı hissettim. Hayatın güzelliklerinden mahrum bırakıyoruz. Haksızlık evet onu apartman bloklarının içine hapsetmekle haksızlık yapıyoruz , büyük duvarların arkasına  gömülmekle.
Şehrin içindeki bir karış toprağa vitrinin içindeki pırlanta gibi uzaktan bakıyoruz. Büyük şehrin çekilmez yanı denmeli buna.
Ormandan sonra sahile inip keşif avına çıktık ve bulduklarımızı yanımıza aldık. Ve bize faaliyet araçları oldu. Yaptıklarımız resimlerde buyrun...

27 Mart 2012 Salı

MAKARNADAN KOLYE

Kendi kolyemizi yapma zamanı.  Makarnaları boyayıp boncuklarla birlikte ipe dizdik. Maksat birlikte zaman geçirmek ve ortaya bir şey çıkarmak değil mi?

26 Mart 2012 Pazartesi

SÜSLEDİĞİM AMA ÜZERİNDE YÜRÜNEMEYEN TERLİK

Kızımın terliklerini kıyafetine uydurayım dedim ama ne yaptıysam olmadı ya ayakları sığmadı ya da ipleri sağlam olmadı kıyafetine uysun istedim ama mecburen yine eski haline çevirdim. Başka bir formül  düşüneceğim artık.

24 Mart 2012 Cumartesi

FARELİ KÖYÜN KAVALCISI

Bu hafta tiyatro haftası tiyatro salonlarını boş bırakmayalım. Her hafta sonu çocuk oyunu oluyor, değerli vakitler geçirmek isterseniz mutlaka tiyatroyla çocukalarınızı buluşturun derim. Okulllar bu konuda çok aktif. Gittiğimiz oyunda birden fazla okul grubu vardı bu nedenle salon doluydu.
Çocukluğumda abim beni sık sık tiyatroya götürürdü ve zihnimin bir köşesinde en mutlu olduğum anlar; gittiğim oyunlardan biraz kırıntılar var. Biraz içe kapanıklığım gitsin diye biraz sempatimden dolayı beni ortaokul dönemimde tiyatro kursuna göndermişti ailem. Kızımda da aynı ilgiyi ve sempatiyi görüyorum. Zaman bize neler gösterecek acaba...

23 Mart 2012 Cuma

GÖMLEĞİ ETEĞE UYDURMA

Eteğinin üzerine gömlek lazımdı ama aynı renk tutturamazdım bu nedenle elimizdeki gömleği aynı kumaş ve tül ile süsledim takım olmuş oldu. Kumaş ve tülü üst üste koyup fiyonk şeklinde yakasına diktim. Broş yapacaktım ama altında pembe nakış olduğundan görünüyordu. Broşu kullanması daha zor tabiki çocuğun. Böyle bir şey çıktı ortaya.

22 Mart 2012 Perşembe

BALON ETEĞİ YAPTIK


Hazırlıklarımız devam ediyor. Belki sizlere de fikir olur eteğimiz. Kumaşının rengi kırmızı, saten kadar kalın değil ama sert duruyor. Kumaşın üzerine siyah tül İçine penyeden astar dikildi. Beli lastikli, üzerine kemerini bir iki yerden tutturdum aslında kemerine tülden kurdele diktim onu da beklediğimiz gün geldiğinde üzerinde görürsünüz.

21 Mart 2012 Çarşamba

PEÇETEDEN GÜL YAPIMI

Tatlı bir telaşımız var bu ara ama acelemiz de yok yavaş yavaş hazırlıklar yapıyoruz ne olduğu konusu ise sürpriz. Peçeteden gül yapıyoruz. Malzme sedece peçete ve bant
Büyük bir peçete ise istediğiniz kadar çok boyut çıkarabilirsiniz.


19 Mart 2012 Pazartesi

KUM BOYAMALARI

Uzun zamandır kızımla birlikte kum boyaması yapıyoruz hemen hemen her hafta ama bu günlerde artık kendi başına yapabiliyor. Bana da ortalığı temizlemek kalıyor.

18 Mart 2012 Pazar

18 MART

Bugünün önemini vurgulamadan geçemedim sevgili büşra çok güzel yazmış bir kısmını paylaştım devamını anne notlarından okuyun isterim.
95 yıl önce bugünlerde, Nisan'ın 25'inde hangi büyük olay başladı desem aklınıza ne gelir? 25 Nisan 1915'te yani.

Bu siteye girdiğinize göre çocuk büyütmenin, bir insan yetiştirmenin ne zor bir şey olduğunu biliyorsunuz.

95 yıl önce bugünlerde hepsi bir ananın biricik evladı olan 20'lik delikanlıların 5-10 mt. toprak parçasını birbirinden almak için aylarca birbirini öldürdüğü Çanakkale kara savaşları başladı.

Nedense hep 18 Martlarda 18 Mart 1915 Deniz zaferi anılır ve sanki o gün zafer kazanılmış bitmiş gibi bir hava eser .. Halbuki denizden geçme ümidini kesen düşmanın Gelibolu'ya karadan saldırmasıyla başlayan iç yakıcı ve zorlu bir süreç başlamış 25 Nisan’da. Askerimiz 8,5 ay boyunca karada savunma mücadelesi vermiş, düşmana geçit vermemiş ama neler yaşanmış neler, ne canlar gitmiş nasıl gitmiş bir bilsek.. Zafer demeye bin şahit ister.

17 Mart 2012 Cumartesi

RENK KARIŞIMLARIBugün ana renkleri karıştırıp ara renkler elde ettik.
Üç renk vardı altı renk ortaya çıkınca zeynep için şaşırtıcı oldu ama karıştırma işini çok sevdiği için sonu gelmeyen bir etkinlik oldu.  Bütün yaptıklarını çekemedim tabi ...
bir tarafdan Ferhat Göçer dinlerken diğer yandan boyalarla uğraşan minik  Zeynep'in en keyfi zamanları oldu.

15 Mart 2012 Perşembe

RÜZGAR ÇANI ŞAHESERİM

Çook güzl oldu ben bunu sevdim. Tasarımı tamamen bana ait.
Aklıma bir şey gelince muhakkak yapmak isterim uykularım bile kaçar buna takıntı deniyor galiba.
Yavaş yavaş balkon mevsimi geliyor hazırlanmak lazım. Başka planlarım da var gerçekleştirince paylaşacağım.

Malzemeler:
plastik şişe
örgü ipi
şişe kapakları
boncuk ve süsler
boncukları dizen minik eller

14 Mart 2012 Çarşamba

BİR GÖMLEK BİR TİŞÖRTTEN GERİ DÖNÜŞÜM PROJESİ

Yakası dağınık bir tişörtüm vardı ,bir de artık dar gelen gömleğim ikisi birleşti.
Gömleğin yaka kısmını kestim. Tişörtün yakasına göre ayarlayıp elimle sağlam bir dikiş yaptım.

13 Mart 2012 Salı

EVDE CİPS YAPIMI
Biz kendi abur cuburumuzu GDO suz kendimiz yapıyoruz. Nasıl mı?
Patatesi rendeyle cips şeklinde kesiyoruz

12 Mart 2012 Pazartesi

EL BOYAMALARI

Kirli bir gün oldu
Parmak boyamalarda çok farklı çalışmalar yapılıyor aslında büyük bir ağaç yapacaktık ama resim defterimize sığmadı biz de kendimize göre çiçek yaptık.


11 Mart 2012 Pazar

FERMUARDAN BROŞ

Daha önceden yapmış olduğum ve severek kullandığım broşumu paylaşmak istedim
Büyük bir fermuarı elinizde çevirerek dikiyorsunuz ortasına da düğme dikerseniz spor bir broşunuz olur.
Bu da arkadan görünümü.

9 Mart 2012 Cuma

KAĞITTAN KUTU YAPIMI


 Daha önce kutu yapma denemelerim olmuştu ama becerememiştim. Sevgili GeCe bloğunda kağıttan kutunun ayrıntılı yapılışını anlatmış ben oradan bakıp yaptım.
Kendi kutunuzu yapmanın en güzel yanı istediğiniz boyutta yapabilmeniz.
İlk denemem kocaman 5-6 yaprak gazete kağıtlarından. Gazete kağıtları kalın olunca sert durdu.

TAKI TOPARLAYICI FİKİR

Kızımın cicilerinin düzenli olması için ona böyle bir şey yaptım. Kendime yapamazdım çünkü takılarımı kendim yaptığım için çiviler yetmez benimkilere. Çok sevdiğimiz bir ablamız hediye etmişti duvar süsü olarak ama ben duvara çok bir şey asıp göz yorma taraftarı olmadığım için atıl şekilde duruyordu. Bu şekilde değerlendirmiş oldum.

6 Mart 2012 Salı

BAYAN ŞİŞE

Uzun zamandır soda şişelerinden ne yapılır diye düşünüyordum :) (Başka düşünecek bir şeyim yokmuş gibi komik değil mi) Elim boş duramıyor kızımla da vakit geçirmek için bunlara kafa yoruyorum anlayacağınız. Bu sabah bayan şişe meydana geldi...Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...